Uw leverancier van speciaalstaal • Bursa / Nilüfer
TECHNISCHE KEUZEHULP

Staalvergelijkingscentrum

Vergelijk kwaliteiten, productiewijzen en toleranties zonder de keuze tot één criterium te beperken: chemische samenstelling, sterkte, hardbaarheid, verspaning, lassen en totale proceskosten.

Inhoud
11 VERGELIJKINGEN

Ga naar het onderwerp waarover u wilt beslissen

Leg eerst de specificatie vastAlleen «4140», «ST52», «transmissie» of «h9» is geen volledige inkoopomschrijving. Vermeld norm, kwaliteitsaanduiding inclusief achtervoegsel, productvorm, afmetingen, tolerantie, oppervlak, leveringstoestand, warmtebehandeling, beproevingen en eisen aan het 3.1-certificaat gezamenlijk.
VERGELIJKING 1

Vergelijking van 4140 / 42CrMo4 en C45 / CK45

Legering en hardbaarheid vormen het belangrijkste verschil tussen deze twee machinebouwstaalsoorten. C45 is een economische en verspaanbare keuze met gemiddeld koolstofgehalte; 42CrMo4 wordt gekozen voor hogere sterkte door de doorsnede met een passend veredelingsproces.

Vergelijking van 4140 / 42CrMo4 en C45 / CK45: tabel voor technische voorselectie
Criterium4140 / 42CrMo4C45 / CK45
Chemische samenstellingVolgens de EN-referentie ongeveer C 0,38–0,45 %; Cr 0,90–1,20 %; Mo 0,15–0,30 %.Volgens de EN-referentie ongeveer C 0,42–0,50 %; Cr en Mo zijn geen verplichte legeringselementen.
Mechanisch gedragBalans tussen hoge sterkte en taaiheid in veredelde toestand; waarden variëren met diameter en ontlaattemperatuur.Middelhoge tot hoge sterkte in genormaliseerde of veredelde toestand; de gelijkmatigheid van eigenschappen is beperkter bij dikke doorsneden.
HardbaarheidHoger en gelijkmatiger tot grotere diepte door de Cr-Mo-legering.Hardt door het koolstofgehalte; de effectieve hardingsdiepte wordt sterker beperkt naarmate de doorsnede toeneemt.
OppervlakDe kwaliteitsnaam bepaalt het oppervlak niet; warmgewalste, geschilde of geslepen levering is mogelijk.De kwaliteitsnaam bepaalt het oppervlak niet; een warmgewalste of bewerkte/blanke vorm kan worden gekozen.
TolerantieHangt af van de productiemethode voor de staf en de bestelnorm; niet af te leiden uit de kwaliteitscode.Wordt eveneens bepaald door productnorm, diameter en leveringsvorm.
LassenVereist voorverwarmen, beheerste warmte-inbreng en zo nodig nabehandeling; goedkeuring van de procedure is noodzakelijk.Het koolstofequivalent vraagt om zorgvuldig lassen; ook bij dunne doorsneden worden procedure en voorverwarmen beoordeeld.
VerspaningVerspaanbaar in zachtgegloeide toestand of bij passende hardheid; de veredelingshardheid beïnvloedt de gereedschapskeuze.Doorgaans economisch en voorspelbaar; leveringshardheid en zwavelgehalte beïnvloeden het resultaat.
WarmtebehandelingHarden en ontlaten is de basisroute; inductief oppervlakteharden is ook mogelijk.Normaliseren, veredelen of inductief/vlamharden van het oppervlak zijn mogelijk.
ToepassingZwaarbelaste assen, tandwielen, bevestigingsmiddelen en machineonderdelen.Middelzwaar belaste assen, pennen, bussen, matrijzen en algemene machineonderdelen.
Kosten / procesMateriaal- en proceskosten zijn doorgaans hoger door de legering en gecontroleerde warmtebehandeling.Materiaal- en bewerkingskosten zijn bij veel algemene productietoepassingen lager.
KeuzewaarschuwingKies 42CrMo4 wanneer belasting, vermoeiing, doorsnede en gewenste kernhardheid dit vereisen; vervang niet uitsluitend op basis van een vergelijkbare naam.Kan economisch zijn als C45 aan de ontwerpbelastingen voldoet; gebruik het niet in plaats van 4140 zonder certificaat en technische berekening.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — 42CrMo4 Ovako Steel Navigator — C45

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: 4140 / 42CrMo4 · C45 / CK45.

VERGELIJKING 2

Vergelijking van 4140 / 42CrMo4 en 4340 / 34CrNiMo6

Het nikkel en het sterker gelegeerde systeem van 34CrNiMo6 kunnen voordelen bieden bij grote doorsneden en hoge taaiheidseisen; daar staan materiaal-, warmtebehandelings- en verificatiekosten tegenover.

Vergelijking van 4140 / 42CrMo4 en 4340 / 34CrNiMo6: tabel voor technische voorselectie
Criterium4140 / 42CrMo44340 / 34CrNiMo6
Chemische samenstellingEN-referentie voor 42CrMo4; geen acceptatietabel voor SAE 4140: C 0,38–0,45 %; Cr 0,90–1,20 %; Mo 0,15–0,30 %.EN-referentie voor 34CrNiMo6; niet de analyse van SAE 4340: C 0,30–0,38 %; Cr 1,30–1,70 %; Ni 1,30–1,70 %; Mo 0,15–0,30 %.
Mechanisch gedragHoge sterkte en voldoende taaiheid door veredelen; het doorsnede-effect moet uit het certificaat worden gecontroleerd.Een sterke kandidaat voor grote onderdelen waarvoor hoge sterkte, hoge taaiheid en vermoeiingsprestaties worden gevraagd.
HardbaarheidHoog; bij grote doorsneden moeten de kerneigenschappen echter via het proces worden geverifieerd.Door het Ni-Cr-Mo-systeem doorgaans hoger; bij grote doorsneden wordt een homogener resultaat nagestreefd.
OppervlakAfhankelijk van de gekozen productvorm: warmgewalst, gesmeed, geschild of geslepen.De oppervlaktekwaliteit hangt af van de productiewijze; de kwaliteitsnaam alleen is geen oppervlaktegarantie.
TolerantieAfhankelijk van de bestelde staf-/smeednorm en eindbewerking.Hetzelfde geldt hier; een hogere legering betekent geen tolerantieklasse.
LassenBeperkte lasbaarheid; voorverwarmen en een procedure zijn nodig.Onder bepaalde omstandigheden lasbaar; wegens het risico op waterstofscheuren is een strengere procedure nodig.
VerspaningBeheersbaar in een passende gegloeide of veredelde toestand.Kan moeilijker worden en hogere gereedschapskosten veroorzaken naarmate legeringsgehalte en hardheid toenemen.
WarmtebehandelingHarden en ontlaten; recept afgestemd op doorsnede en gewenste hardheid.Harden en ontlaten; bij grote doorsneden zijn temperatuur, houdtijd en afkoeling kritisch.
ToepassingAssen, tandwielen, tapeinden en zwaarbelaste algemene machineonderdelen.Grote assen, zware machineonderdelen, hoogsterke verbindingen en vermoeiingsbelaste onderdelen.
Kosten / procesIn veel projecten gunstig door gangbare beschikbaarheid en lagere legeringskosten.Doorgaans duurder door nikkeltoevoeging, levering en procesbeheersing.
KeuzewaarschuwingKies niet onnodig een hogere kwaliteit als de berekende doorsnede-eigenschappen worden gehaald.Kies niet alleen omdat het «sterker» is; verifieer slagbelasting, vermoeiing, doorsnede en warmtebehandeling.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — 42CrMo4 Ovako Steel Navigator — 34CrNiMo6

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: 4140 / 42CrMo4 · 4340 / 34CrNiMo6.

VERGELIJKING 3

Vergelijking van ST52 / S355 en ST37 / S235

ST37 en ST52 zijn oude/handelsbenamingen. Vermeld bij een actuele bestelling de volledige kwaliteitsaanduiding van S235 of S355, de productnorm, de kerfslagklasse en de leveringstoestand.

Vergelijking van ST52 / S355 en ST37 / S235: tabel voor technische voorselectie
CriteriumKlasse ST52 / S355Klasse ST37 / S235
Chemische samenstellingKoolstofarm constructiestaal; chemische grenzen worden bepaald door productnorm, dikte en variant.Koolstofarm constructiestaal; de S235-subklasse en productnorm bepalen de grenzen.
Mechanisch gedragHogere nominale vloeigrensklasse; het minimum kan volgens de norm dalen bij toenemende dikte.Lagere nominale vloeigrensklasse, met goede vervormbaarheid in veel algemene constructies.
HardbaarheidGeen veredelingsstaal; ontworpen voor lasbaarheid en constructieve prestaties.Geen veredelingsstaal; een hoge hardheid door de gehele doorsnede door afschrikken is niet het doel.
OppervlakKan een gewalst, gestraald, geprimerd of bewerkt oppervlak hebben; dit wordt in de inkoopvoorwaarden vastgelegd.Dezelfde productvormen zijn mogelijk; de kwaliteitsklasse is geen oppervlakteruwheid.
TolerantieAfhankelijk van plaat-/profiel-/stafnorm en afmeting.Afhankelijk van plaat-/profiel-/stafnorm en afmeting.
LassenDoorgaans goed; voorverwarmen hangt af van dikte, CEV, waterstof en mate van opsluiting.Doorgaans goed; een goedgekeurde WPS en materiaalcertificaat blijven essentieel.
VerspaningHogere sterkte kan de snijkracht verhogen; oppervlak en restspanningen spelen mee.Goede algemene verspaanbaarheid; de producttoestand beïnvloedt het resultaat.
WarmtebehandelingGenormaliseerde of normaliserend gewalste varianten zijn mogelijk; achteraf veredelen is meestal niet het doel.Afhankelijk van de leveringstoestand; geen klasse die voor hoge hardheid wordt gekozen.
ToepassingZwaarbelaste machineframes, constructies en gelaste onderdelen.Algemene constructies, licht tot middelzwaar belaste frames en laswerk.
Kosten / procesEenheidsprijs en las-/vormvereisten kunnen iets hoger zijn; een kleinere doorsnede kan mogelijk worden.Gangbaar en economisch; voor dezelfde belasting kan een grotere doorsnede nodig zijn.
KeuzewaarschuwingAlleen ST52 is onvoldoende: vermeld de kerfslagklasse, zoals S355JR/J0/J2, en de norm.Alleen ST37 is onvoldoende: leg S235JR/J0/J2 en de productnorm expliciet vast.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — S355J2 SSAB — S355J2+N Zero

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: ST52 / S355J2 · ST37 / S235JR.

VERGELIJKING 4

Vergelijking van 16MnCr5 en 20MnCr5

Beide kwaliteiten worden gebruikt voor onderdelen die door carboneren een hard oppervlak en taaie kern moeten krijgen. De koolstof/mangaan-chroombalans van 20MnCr5 verschilt; de tekeningnorm en het resultaat van het carboneren zijn doorslaggevend.

Vergelijking van 16MnCr5 en 20MnCr5: tabel voor technische voorselectie
Criterium16MnCr5 / 1.713120MnCr5 / 1.7147
Chemische samenstellingVolgens de EN-referentie ongeveer C 0,14–0,19 %; Mn 1,00–1,30 %; Cr 0,80–1,10 %.Volgens de EN-referentie ongeveer C 0,17–0,22 %; Mn- en Cr-bereiken liggen doorgaans hoger dan bij 16MnCr5.
Mechanisch gedragNa carboneren wordt een slijtvast oppervlak met een ductiele kern nagestreefd.Vergelijkbare functie; kernsterkte en hardbaarheid verschillen met onderdeeldoorsnede en proces.
HardbaarheidMiddelmatig; gangbaar voor gecarboneerde onderdelen met kleine tot middelgrote doorsnede.Doorgaans iets hoger; te overwegen voor grotere doorsneden of hogere eisen aan de kernsterkte.
OppervlakHet leveringsoppervlak en de slijptoegift na carboneren worden afzonderlijk gespecificeerd.Hetzelfde geldt hier; voor eindmaat en oppervlak wordt warmtebehandelingsvervorming meegenomen.
TolerantieToleranties en materiaaltoegiften vóór en na warmtebehandeling moeten worden gepland.Dezelfde planning is nodig wegens warmtebehandelingsvervorming.
LassenDe hoofdtoepassing is gecarboneerde onderdelen; lassen kan de warmtebehandelingscyclus verstoren en vereist een speciale procedure.Lassen is doorgaans niet de primaire verbindingsmethode van het ontwerp; de procedure moet worden beoordeeld.
VerspaningWordt in zachtgegloeide of ferritisch-perlitische toestand verspaand en daarna gecarboneerd.Vergelijkbare route; leveringshardheid en verspaanbaarheidsvariant beïnvloeden de gereedschapsstandtijd.
WarmtebehandelingCarboneren, harden en laag ontlaten; de carboneringsdiepte wordt op de tekening vastgelegd.Carboneren + harden + laag ontlaten; recept en hardheidsprofiel worden met de producent geverifieerd.
ToepassingTandwielen, rondsels, nokken, bussen en kleine tot middelgrote slijtende machine-elementen.Tandwielen, assen, rondsels en gecarboneerde onderdelen met mogelijk hogere kerneisen.
Kosten / procesGangbare en economische keuze voor carboneren.Afhankelijk van levering en proces kan een klein kostenverschil bestaan; de warmtebehandeling bepaalt de totale kosten.
KeuzewaarschuwingVermeld niet alleen de oppervlaktehardheid, maar ook effectieve hardingsdiepte en kernsterkte.Niet automatisch in plaats van 16MnCr5 toepassen; controleer analyse, Jominy-band, doorsnede en tekeningseisen.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — 16MnCr5 Ovako Steel Navigator — 20MnCr5

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: 16MnCr5 · 20MnCr5.

VERGELIJKING 5

Vergelijking van 16MnCr5 / 1.7131 en AISI 8620

Hoewel beide materialen binnen dezelfde functiegroep vallen, zijn het geen exacte normequivalenten. Het Ni-Mo-gehalte van 8620 kan kerntaaiheid, hardbaarheid en procesrespons veranderen.

Vergelijking van 16MnCr5 / 1.7131 en AISI 8620: tabel voor technische voorselectie
Criterium16MnCr5 / 1.7131AISI/SAE 8620 ≈ 20NiCrMo2-2
Chemische samenstellingOngeveer C 0,14–0,19 %; Mn 1,00–1,30 %; Cr 0,80–1,10 %; Ni/Mo zijn niet verplicht.Volgens de referentie 20NiCrMo2-2 +H EN ISO 683-3: C 0,17–0,23 %; Mn 0,65–0,95 %; Cr 0,35–0,70 %; Ni 0,40–0,70 %; Mo 0,15–0,25 %.
Mechanisch gedragHard oppervlak/taaie kern na carboneren; het resultaat hangt af van doorsnede en proces.Door Ni-Mo kan het kerngedrag gunstig zijn bij zwaarbelaste transmissie- en lagerachtige onderdelen.
HardbaarheidMiddelmatig; de EN +H-band kan afzonderlijk bij de bestelling worden gevraagd.Het Ni-Cr-Mo-legeringssysteem verschilt; vergelijking moet plaatsvinden op basis van de betreffende +H / 8620H Jominy-banden, doorsnede en procesomstandigheden.
OppervlakBewerkte en na carboneren geslepen oppervlakken worden afzonderlijk gespecificeerd.Hetzelfde geldt hier; de kwaliteitscode garandeert geen oppervlakteruwheid of tolerantie.
TolerantieVoorbewerkingsmarge, vervorming en eindslijptolerantie worden gepland.Hetzelfde geldt hier; de warmtebehandelingsroute wordt bepaald door de tekeningstolerantie.
LassenLassen vereist een deskundige procedure in samenhang met de carboneringsroute.Het legeringssysteem en koolstofequivalent vragen om las-/procestechnische beoordeling.
VerspaningWordt gegloeid/in FP-toestand verspaand; een M-behandelde variant kan beschikbaar zijn.Verspaanbare varianten met gecontroleerd zwavelgehalte kunnen bestaan; certificaat en leveringstoestand worden gecontroleerd.
WarmtebehandelingDe gebruikelijke route is carboneren, harden en laag ontlaten.Dezelfde basisroute; koolstofpotentiaal en hardings-/ontlaatvensters vragen een ander recept.
ToepassingTandwielen, nokken, pennen en bussen.Zwaarbelaste tandwiel- en transmissie-elementen, lager-/aandrijfonderdelen.
Kosten / procesAls gangbare EN-optie zonder Ni-Mo doorgaans economischer.Ni-Mo en bijzondere kwaliteitseisen kunnen materiaal-/leveringskosten verhogen.
KeuzewaarschuwingVoordat een 8620-tekening wordt aangepast naar 1.7131, zijn klantgoedkeuring en technisch equivalentieonderzoek nodig.Voor vervanging van 1.7131 door 8620 moeten chemie, hardbaarheid, hardheidsprofiel en norm gezamenlijk worden goedgekeurd.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — 16MnCr5 Ovako Steel Navigator — 20NiCrMo2-2

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: 16MnCr5 · AISI 8620: opmerkingen over overeenkomsten en normen — Turks.

VERGELIJKING 6

Vergelijking van C45 / CK45 en ST52 / S355

C45 wordt gekozen voor warmtebehandeling en prestaties van machine-elementen; S355 voor constructieve sterkte in lasconstructies. Ook als vergelijkbare treksterktes voorkomen, verschillen de ontwerpdoelen.

Vergelijking van C45 / CK45 en ST52 / S355: tabel voor technische voorselectie
CriteriumC45 / CK45Klasse ST52 / S355
Chemische samenstellingMiddelmatig koolstofgehalte: ongeveer C 0,42–0,50 %; ongelegeerd machinebouwstaal.Koolstofarm/microgelegeerd constructiestaal; chemie hangt af van productnorm en dikte.
Mechanisch gedragHardheid en sterkte zijn met warmtebehandeling instelbaar; slaggedrag/taaiheid worden beïnvloed door de leveringstoestand.Vastgelegde constructieve vloeigrensklasse en lasbaarheid; het minimum hangt af van de dikte.
HardbaarheidMiddelmatig; geschikt voor inductief oppervlakteharden.Geen primaire kwaliteit voor veredelen/oppervlakteharden.
OppervlakKan warmgewalst, geschild, koudgetrokken of geslepen zijn.Plaat-/profiel-/stafoppervlak hangt af van de productnorm.
TolerantieBij blanke staf zijn nauwe h-toleranties mogelijk; deze worden afzonderlijk besteld.De tolerantie van het constructieproduct wordt bepaald door de norm van de productvorm.
LassenEen hoog koolstofequivalent vereist voorverwarmen en een strikte procedure.Doorgaans beter; WPS, dikte- en CEV-controle blijven nodig.
VerspaningGangbaar in machine-elementen; de leveringshardheid beïnvloedt het resultaat.Verspaanbaar, maar het belangrijkste voordeel ligt in lasconstructies.
WarmtebehandelingNormaliseren, veredelen, inductief/vlamharden.De leveringstoestand kan +AR/+N zijn; veredelen voor hoge hardheid is geen gebruikelijke keuze.
ToepassingBewerkte onderdelen zoals assen, pennen, bussen en tandwielen.Gelaste frames, dragende elementen en algemene constructies.
Kosten / procesVerspaning en warmtebehandeling bepalen de totale kosten.Economisch in gelaste productie; bewerkingstoegift en productvorm zijn van invloed.
KeuzewaarschuwingNiet in plaats van S355 gebruiken uitsluitend vanwege het hogere koolstofgehalte; las- en kerfslageisen zijn kritisch.Niet in plaats van C45 kiezen uitsluitend op basis van de vloeigrensklasse; mogelijk worden hardheids- en slijtage-eisen niet gehaald.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — C45 Ovako Steel Navigator — S355J2 SSAB — S355J2+N Zero

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: C45 / CK45 · ST52 / S355J2.

VERGELIJKING 7

ST37 / S235: warmgewalst tegenover koudgetrokken

Dezelfde basiskwaliteit kan door de vormgevingsroute een ander oppervlak, andere toleranties en ander mechanisch gedrag krijgen. Controleer vooral de leveringstoestand en het mechanische certificaat van koudgetrokken producten.

ST37 / S235: warmgewalst tegenover koudgetrokken: tabel voor technische voorselectie
CriteriumST37 / S235 warmgewalstST37 / S235 koudgetrokken
Chemische samenstellingDe chemie van S235/ST37 hangt af van de kwaliteits-/productnorm; warmwalsen verandert de samenstelling niet.Dezelfde smeltchemie blijft behouden; koudtrekken verandert de chemische samenstelling niet.
Mechanisch gedragNeiging tot hogere ductiliteit en lagere vloeigrens/treksterkte.Koudversteviging kan vloeigrens en treksterkte verhogen en rek verlagen; er bestaat geen vaste universele waarde.
HardbaarheidHoge hardbaarheid is niet het doel; hardbaarheid hangt samen met chemie, korrelstructuur en warmtebehandeling, niet met de productievorm.Koudversteviging is geen hardbaarheid door afschrikken; verwar hoge sterkte niet met dit begrip.
OppervlakWalshuid en een grover oppervlak kunnen aanwezig zijn; reinigen/schillen wordt afzonderlijk gevraagd.Gelijkmatiger en blank oppervlak; treksporen en richteffecten worden gecontroleerd.
TolerantieRuimere walstolerantie; afhankelijk van productnorm en afmeting.Nauwere h-toleranties zijn mogelijk; de exacte klasse staat in de bestelling.
LassenWPS/voorverwarmen worden beoordeeld volgens koolstofequivalent en doorsnede.Dezelfde chemische lasbaarheid geldt; koude vervorming en restspanningen worden aanvullend meegenomen.
VerspaningMeer oppervlaktereiniging en bewerkingstoegift kunnen nodig zijn.Maatnauwkeurigheid kan bewerking verminderen; de koudverstevigde laag kan de gereedschapsbelasting beïnvloeden.
WarmtebehandelingUitgangsmicrostructuur en leveringstoestand worden in het recept meegenomen.Het effect van koudtrekken wordt meegenomen in de planning van spanningsarmgloeien en latere warmtebehandeling.
ToepassingConstructies, algemene productie en gelaste onderdelen.Transmissieonderdelen, pennen, nauwkeurige doorsneden en serieverspaning.
Kosten / procesDoorgaans lagere materiaalkosten per eenheid; extra verspanings- en afwerkingskosten kunnen volgen.Materiaal-/trekkosten kunnen hoger zijn; minder bewerkingstoegift en serieproductie bieden voordelen.
KeuzewaarschuwingAls oppervlak en nauwkeurige diameter niet kritisch zijn, kan warmwalsen economisch zijn; controleer de tekeningstolerantie.Beschouw koudgetrokken producten niet automatisch als «beter»; verifieer ductiliteit, restspanningen en richteffecten.
Bronnen en reikwijdte

Deze vergelijking is gebaseerd op productnorm en leveringscertificaat; controleer voor tolerantiewaarden de actuele gelicentieerde ISO 286-norm.

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: ST37 / S235JR.

VERGELIJKING 8

C45 / CK45: warmgewalst tegenover koudgetrokken

Bij C45 biedt koudtrekken maat- en oppervlaktevoordelen, maar verandert het ook mechanische waarden en restspanningen. Later veredelen of inductieharden moet op de leveringstoestand worden afgestemd.

C45 / CK45: warmgewalst tegenover koudgetrokken: tabel voor technische voorselectie
CriteriumC45 warmgewalstC45 koudgetrokken
Chemische samenstellingDe chemie van C45 hangt af van de kwaliteits-/productnorm; warmwalsen verandert de samenstelling niet.Dezelfde smeltchemie blijft behouden; koudtrekken verandert de chemische samenstelling niet.
Mechanisch gedragGedrag van middelmatig koolstofhoudend staal, afhankelijk van leveringstoestand en doorsnede.Koudversteviging kan sterkte verhogen en rek verminderen; vervorming na richten/bewerken wordt gevolgd.
HardbaarheidMiddelmatig; kernharding kan beperkter worden bij toenemende doorsnede; hardbaarheid hangt samen met chemie, korrelstructuur en warmtebehandeling, niet met de productievorm.Koudversteviging is geen hardbaarheid door afschrikken; verwar hoge sterkte niet met dit begrip.
OppervlakWalshuid en een grover oppervlak kunnen aanwezig zijn; reinigen/schillen wordt afzonderlijk gevraagd.Gelijkmatiger en blank oppervlak; treksporen en richteffecten worden gecontroleerd.
TolerantieRuimere walstolerantie; afhankelijk van productnorm en afmeting.Nauwere h-toleranties zijn mogelijk; de exacte klasse staat in de bestelling.
LassenWPS/voorverwarmen worden beoordeeld volgens koolstofequivalent en doorsnede.Dezelfde chemische lasbaarheid geldt; koude vervorming en restspanningen worden aanvullend meegenomen.
VerspaningMeer oppervlaktereiniging en bewerkingstoegift kunnen nodig zijn.Maatnauwkeurigheid kan bewerking verminderen; de koudverstevigde laag kan de gereedschapsbelasting beïnvloeden.
WarmtebehandelingUitgangsmicrostructuur en leveringstoestand worden in het recept meegenomen.Het effect van koudtrekken wordt meegenomen in de planning van spanningsarmgloeien en latere warmtebehandeling.
ToepassingVoormateriaal voor smeden/bewerken en algemene machineonderdelen.Precisieassen, pennen en serieonderdelen met kleine bewerkingstoegift.
Kosten / procesDoorgaans lagere materiaalkosten per eenheid; extra verspanings- en afwerkingskosten kunnen volgen.Materiaal-/trekkosten kunnen hoger zijn; minder bewerkingstoegift en serieproductie bieden voordelen.
KeuzewaarschuwingAls oppervlak en nauwkeurige diameter niet kritisch zijn, kan warmwalsen economisch zijn; controleer de tekeningstolerantie.Beschouw koudgetrokken producten niet automatisch als «beter»; verifieer ductiliteit, restspanningen en richteffecten.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — C45

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: C45 / CK45.

VERGELIJKING 9

ST52 / S355: warmgewalst tegenover koudgetrokken

De eigenschappen van constructiestaalklasse S355 en die van blanke staf na koudtrekken mogen niet als dezelfde tabel worden gelezen. Productnorm, leveringstoestand zoals +C en doorsnede moeten in het certificaat op elkaar aansluiten.

ST52 / S355: warmgewalst tegenover koudgetrokken: tabel voor technische voorselectie
CriteriumS355 / ST52 warmgewalstS355 / ST52 koudgetrokken
Chemische samenstellingDe chemie van S355/ST52 hangt af van de kwaliteits-/productnorm; warmwalsen verandert de samenstelling niet.Dezelfde smeltchemie blijft behouden; koudtrekken verandert de chemische samenstelling niet.
Mechanisch gedragDe doorsnedeafhankelijke minima van de constructiestaalnorm gelden.Koudvormen kan de vloeigrens verhogen en rek verminderen; basiswaarden voor S355-plaat worden niet rechtstreeks overgenomen.
HardbaarheidNiet ontworpen voor veredelen; constructieve sterkte en lasbaarheid zijn het doel; hardbaarheid hangt samen met chemie, korrelstructuur en warmtebehandeling, niet met de productievorm.Koudversteviging is geen hardbaarheid door afschrikken; verwar hoge sterkte niet met dit begrip.
OppervlakWalshuid en een grover oppervlak kunnen aanwezig zijn; reinigen/schillen wordt afzonderlijk gevraagd.Gelijkmatiger en blank oppervlak; treksporen en richteffecten worden gecontroleerd.
TolerantieRuimere walstolerantie; afhankelijk van productnorm en afmeting.Nauwere h-toleranties zijn mogelijk; de exacte klasse staat in de bestelling.
LassenWPS/voorverwarmen worden beoordeeld volgens koolstofequivalent en doorsnede.Dezelfde chemische lasbaarheid geldt; koude vervorming en restspanningen worden aanvullend meegenomen.
VerspaningMeer oppervlaktereiniging en bewerkingstoegift kunnen nodig zijn.Maatnauwkeurigheid kan bewerking verminderen; de koudverstevigde laag kan de gereedschapsbelasting beïnvloeden.
WarmtebehandelingUitgangsmicrostructuur en leveringstoestand worden in het recept meegenomen.Het effect van koudtrekken wordt meegenomen in de planning van spanningsarmgloeien en latere warmtebehandeling.
ToepassingFrames, constructies en gelaste machinebehuizingen.Machineonderdelen met nauwkeurige vierkante/zeskante/ronde doorsneden.
Kosten / procesDoorgaans lagere materiaalkosten per eenheid; extra verspanings- en afwerkingskosten kunnen volgen.Materiaal-/trekkosten kunnen hoger zijn; minder bewerkingstoegift en serieproductie bieden voordelen.
KeuzewaarschuwingAls oppervlak en nauwkeurige diameter niet kritisch zijn, kan warmwalsen economisch zijn; controleer de tekeningstolerantie.Beschouw koudgetrokken producten niet automatisch als «beter»; verifieer ductiliteit, restspanningen en richteffecten.
Bronnen en reikwijdte

Ovako Steel Navigator — S355J2 SSAB — S355J2+N Zero

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Product- en leveringsinformatie: ST52 / S355J2.

VERGELIJKING 10

Transmissieas tegenover geschild rondstaal

Dit zijn omschrijvingen van productie en oppervlaktevoorbereiding, geen kwaliteiten. Dezelfde chemische kwaliteit kan via twee routes worden aangeboden; de uiteindelijke keuze volgt uit tolerantie, oppervlak, restspanningen en vervolgproces.

Transmissieas tegenover geschild rondstaal: tabel voor technische voorselectie
CriteriumKoudgetrokken transmissieasGeschilde staf
Chemische samenstellingKan SAE 1018/1020, C45 of een andere kwaliteit zijn; «transmissie» is geen chemische aanduiding.Kan C45, 42CrMo4, S355 enzovoort zijn; schillen bepaalt de chemie niet.
Mechanisch gedragKoudversteviging kan leiden tot meer sterkte en minder ductiliteit.De oppervlaktelaag wordt verspaand; dezelfde mate van koudversteviging als bij koudtrekken is niet het doel en de basisleveringstoestand blijft behouden.
HardbaarheidHangt af van de gekozen staalkwaliteit; het proces op zichzelf geeft geen hardbaarheid.Hangt af van de gekozen staalkwaliteit en warmtebehandeling.
OppervlakBlank/gelijkmatig; trek- en richtsporen zijn mogelijk.Schoon metaaloppervlak na verwijdering van walshuid; lengtesporen van het schillen zijn mogelijk.
TolerantieGangbaar bij nauwe toleranties zoals h9–h11; de werkelijke klasse wordt in de bestelling vermeld.Beter dan warmgewalst; tolerantie moet volgens producent/norm worden vastgelegd en niet met geslepen as worden verward.
LassenKwaliteit en koudbewerking worden samen beoordeeld; de laszone verandert de mechanische toestand.De chemische kwaliteit is bepalend; een schoon oppervlak kan gunstig zijn, maar vervangt de WPS-eis niet.
VerspaningMinder verspaning dankzij maatnauwkeurigheid; het verstevigde oppervlak kan de snijcondities beïnvloeden.De oppervlaktelaag is verspaand; acceptatiecriteria voor resterende fouten worden apart bepaald. Een gelijkmatig uitgangspunt, mogelijk gunstig voor bewerking van grote diameters.
WarmtebehandelingVanwege restspanningen worden spanningsarmgloeien en de bewerkingsvolgorde gepland.Er volgt een warmtebehandeling passend bij de kwaliteit; toegiften en vervorming vóór/na schillen worden gepland.
ToepassingPennen, assen, verbindingen en seriematige precisieonderdelen.Assen met grote diameter, voormateriaal voor zuigerstangen en hoogwaardige te bewerken staf.
Kosten / procesTrek- en richtkosten kunnen door een kleine verspaningstoegift worden gecompenseerd.Schilkosten kunnen door verwijdering van oppervlaktefouten en efficiëntere verspaning worden gecompenseerd.
KeuzewaarschuwingBestel niet alleen «transmissie»; vermeld kwaliteit, tolerantie, rechtheid en certificaat.Verwar geschild niet met geslepen; vermeld Ra, diametertolerantie, rechtheid en acceptatie van oppervlaktefouten afzonderlijk.
Bronnen en reikwijdte

Deze vergelijking is gebaseerd op productnorm en leveringscertificaat; controleer voor tolerantiewaarden de actuele gelicentieerde ISO 286-norm.

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Gerelateerde gidsen: Transmissieas · Geschilde as — Turks.

VERGELIJKING 11

Vergelijking van astoleranties h9 en h11

De kleine letter h in ISO 286 duidt het astolerantieveld aan: de bovenafwijking is nul en het veld ligt onder de nominale maat. IT9 is smaller dan IT11; de werkelijke micronwaarde hangt af van het nominale diameterbereik.

Vergelijking van astoleranties h9 en h11: tabel voor technische voorselectie
CriteriumTolerantie h9Tolerantie h11
Chemische samenstellingTolerantie verandert de chemie niet; de gekozen kwaliteit wordt apart vermeld.Tolerantie verandert de chemie niet; de gekozen kwaliteit wordt apart vermeld.
Mechanisch gedragBij hetzelfde materiaal/dezelfde leveringstoestand is h9 geen mechanische eigenschap.Bij hetzelfde materiaal/dezelfde leveringstoestand is h11 geen mechanische eigenschap.
HardbaarheidAfhankelijk van kwaliteit en warmtebehandeling, onafhankelijk van de tolerantiegraad.Afhankelijk van kwaliteit en warmtebehandeling, onafhankelijk van de tolerantiegraad.
OppervlakEen nauwe tolerantie gaat vaak samen met een beter beheerst proces; Ra moet afzonderlijk worden vermeld.Een ruimere tolerantie garandeert geen oppervlakteruwheid; Ra moet afzonderlijk worden vermeld.
TolerantieSmaller IT9-veld. Voorbeeld: volgens ISO 286 bij nominaal bereik >18–30 mm ongeveer 0/−0,052 mm.Ruimer IT11-veld. Bij hetzelfde voorbeeldbereik >18–30 mm ongeveer 0/−0,130 mm.
LassenLassen kan de tolerantie verstoren; eindbewerking en richten worden na het lassen gepland.Lassen kan de tolerantie verstoren; ook bij een grotere montagespeling is controle nodig.
VerspaningMinder maatafwijking en in sommige toepassingen minder afwerking; kosten voor strikte beheersing.Meer eindbewerking/toegift kan nodig zijn; economisch voor ruwe of spelingsrijke montage.
WarmtebehandelingWarmtebehandelingsvervorming kan h9 verstoren; vaak is verificatie na het laatste slijpen/trekken nodig.Biedt meer ruimte voor vervorming; eindmeting blijft vereist.
ToepassingNauwkeurige lageringen, bussen, voormaten van koppelingen en serieasdelen.Verbindingen die meer speling toelaten en voormateriaal voor ruwe bewerking.
Kosten / procesDoorgaans duurder door een strenger proces en strengere meting.Productie met een ruimere tolerantie kan economischer zijn.
Keuzewaarschuwingh9 bepaalt op zichzelf niet het passingstype; gattolerantie, oppervlak, rechtheid en bedrijfsspeling moeten samen worden vermeld.Gebruik h11 niet automatisch in plaats van een nauwkeurig lageroppervlak; bereken functionele speling en eindbewerkingstoegift.
Bronnen en reikwijdte

Deze vergelijking is gebaseerd op productnorm en leveringscertificaat; controleer voor tolerantiewaarden de actuele gelicentieerde ISO 286-norm.

De bereiken en kenmerken in de tabel dienen voor de voorselectie. Bindende waarden volgen uit de opgegeven productnorm, werkelijke doorsnede, leverings-/warmtebehandelingstoestand en het EN 10204 3.1-certificaat.

Terug naar de vergelijkingslijst ↑

Gerelateerde gidsen: Numerieke tolerantietabel h9–h11 · Geslepen as — Turks.

TECHNISCHE VERIFICATIE

Leg de keuze vast met tekening en certificaat

Deel belasting, doorsnede, kerfslagtemperatuur, vermoeiing, lasvereisten, gewenst hardheidsprofiel en passinggegevens; voorraad- en zaagopties worden op basis van deze gegevens beoordeeld.

☎Bellen◉WhatsApp∑Gewichtscalculator